Najczęściej kupowane

Informacje

Nowe produkty

Które igły do tatuowania wybrać?

Które igły do tatuowania wybrać?

Tatuowanie wymaga wyjątkowej precyzji. To jedno z tych zajęć, w których zwyczajnie nie można popełniać błędów – jeden zbędny ruch dłoni może negatywnie wpłynąć na końcowy wygląd tatuażu, a co za tym idzie, także na prezencję klienta. Również dobór odpowiedniego sprzętu wpływa na estetykę wykonywanych prac. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się więc igłom. Które z nich powinno się wybrać? Do jakiego stylu nadadzą się konkretne rodzaje igieł? Zapraszamy do lektury.

Dostępne rodzaje igieł

Rozróżnia się kilka podstawowych rodzajów wykorzystywanych do tatuażu igieł. Do ich oznaczenia używane są skróty, których znaczenie zaraz wyjaśnimy. Zacznijmy od tego, że tak naprawdę nie używa się pojedynczych igieł, a raczej zlutowanych grup igieł. To właśnie na podstawie tego, w jaki sposób igły są połączone ze sobą, określona została nazwa konkretnych typów. Wyróżniamy następujące rodzaje:

RL – to tak zwane Round Linery, czyli igły zlutowane w zwarty okrąg,
RS – Round Shadery, w przeciwieństwie do powyższych zlutowane są w luźnym okręgu,
F – czyli wyjątkowo precyzyjne, zlutowane na płasko igły typu Flat,
MG/M1 – inaczej Magnum, zlutowane są na płasko w dwóch naprzemiennych szeregach,
RM – Round Magnum, czyli wariacja standardowych igieł Magnum; ich krawędź ma kształt łuku, co pozwala na równomierne rozprowadzenie tuszu,
TL – to Tight Linery – igły zwarte w bardzo ciasnym okrąg,
RF – to z kolei igły zlutowane na płasko w jednym rzędzie, których krawędź zakończona jest łukiem tak jak w igłach RM.

Igły klasyfikuje się także za pomocą ich długości. W tej kategorii rozróżniamy trzy najważniejsze typy: ST, czyli igły z krótkim ostrzem, LT o długim ostrzu, oraz XLT charakteryzujące się najdłuższym ostrzem.

Charakterystyka igieł

Wyjaśniliśmy sobie już, co kryje się za oznaczającymi konkretne rodzaje skrótami. Jednak do jakich tatuaży używa się poszczególnych igieł? Podczas wykonywania konturów korzysta się najczęściej z typów RL. Jeżeli nasz tatuaż wymaga wyjątkowej precyzji, to powinniśmy zdecydować się na Tight Linery. Wypełnienia pozwalają na dość swobodny wybór – w tym przypadku nadadzą się zarówno igły Magnum, jak i RS bądź RM. Z kolei do cieniowania użyć można igieł M1 i M2, bądź RS czy F.

Na koniec wypada wspomnieć także o średnicach igieł. Im jest ona większa, tym więcej farby można wprowadzić pod skórę, co przekłada się m.in. na grubość linii.

Rodzajów igieł jest wiele – wszystko po to, by na skórze powstawać mogły małe dzieła sztuki. Doświadczony tatuażysta bez problemu dobierze igłę odpowiednią do wykonywanego tatuażu, jednak początkujący może mieć z tym problem. Kluczem jest w tym przypadku praktyka – wraz z nią przychodzi doświadczenie, które owocuje wiedzą i umiejętnościami.