Najczęściej kupowane

Informacje

Nowe produkty

Jak wybrać odpowiednią maszynkę do tatuowania?

Jak wybrać odpowiednią maszynkę do tatuowania?

Rozpoczęcie przygody z tatuowaniem potrafi być problematyczne. Posiadanie talentu i sporego zapasu gotowych do wydziarania wzorów nie zawsze wystarcza. Trzeba też skompletować sprzęt, o ile nie udostępnia nam go studio. Tutaj sprawa się komplikuje. Zaprojektowanie tatuaży to praca, którą wykonuje się z czystą przyjemnością, jednak dobranie odpowiednich narzędzi może sprawić problemy. Podstawowym urządzeniem, z którego korzystać będziemy w pracy, jest maszynka, więc to właśnie od niej powinniśmy zacząć kompletowanie niezbędnych elementów. Jak dobrać idealny sprzęt na start? Na początek warto rozpatrzyć trzy podstawowe kategorie sprzętu.

Określ swój styl

To absolutna podstawa. Niestety, choć wielu zaczynających pracę tatuażystów marzy o wykonywaniu dziar we wszystkich możliwych stylach, tak na samym początku przygody lepiej trzymać się jednej, konkretnej formy. Takie działanie pozwoli zbudować spójne portfolio, a także dobrać odpowiedni sprzęt. Przy zakupie pierwszych narzędzi tatuatorskich dobrze jest wziąć pod uwagę rodzaj tatuaży, które zamierzamy wykonywać. Warto spojrzeć na to, jakie igły pasują do konkretnej maszynki, bowiem to w dużej mierze od nich zależeć będzie specyfika wykonanej dziary. Przykładowo – podczas konturowania korzysta się z innych igieł niż w czasie cieniowania tatuażu. Dobrym pomysłem jest wybór maszynki, która pozwala wyregulować skok i bicie igły.

Który rodzaj maszynki wybrać?

Istnieją trzy podstawowe typy sprzętów do tatuowania. Pierwszy z nich to maszynka cewkowa, wykorzystująca wytwarzane przez cewki pole elektromagnetyczne, które wprawia w ruch igłę. Tego typu urządzenie jest niezwykle uniwersalne i pozwala na dowolne dopasowanie skoku bądź twardości bicia. Co więcej, maszynki cewkowe niezwykle rzadko ulegają awarii. Ich wadą jest niestety hałas – są one na tyle głośne, że generowane podczas tatuowania dźwięki zwyczajnie drażnią tak artystów, jak i ich klientów.

Następna w kolejce do rozpatrzenia jest maszynka rotacyjna. Zwane także „rotarkami”, maszynki te są wyjątkowo ciche, a do tego dysponują na tyle dużą mocą, by dawać sobie radę tak z cartridge’ami, jak i ze standadowmymi igłami. W tym przypadku istnieje jednak spora rozbieżność pomiędzy modelami z różnych półek cenowych. Tanie rotarki w większości przypadków nie posiadają żadnej regulacji, więc tatuator skazany jest na konkretny skok i bicie. W dodatku maszynki tego rodzaju są trudne w naprawie i psują się zdecydowanie częściej niż te wykorzystujące cewki. W przypadku zakupu rotarki warto postawić na droższy sprzęt, który umożliwi dostosowanie maszynki do własnych potrzeb.

Na sam koniec przyjrzyjmy się maszynkom rotacyjnym typu pen. Największą zaletą tego rodzaju sprzętu jest jego wygoda – dobrze ulokowany środek ciężkości sprawia, że peny świetnie leżą w dłoni i zapewniają spory komfort pracy. Narzędzia tatuatorskie tego typu korzystają z cartridge’y, które wyjątkowo łatwo wymienić. Niestety, niesie to za sobą pewne ograniczenia. Wybierając maszynkę typu pen skazujemy się na pracę wyłącznie z igłami modułowymi. Co więcej, w zdecydowanej większości penów nie da się ustawić skoku i siły bicia. Kolejną wadą tych maszynek jest ich cena – peny są znacznie droższe niż standardowe maszynki rotacyjne bądź cewkowe.

Który typ maszynki wybrać? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na komforcie pracy, to warto zaopatrzyć się w maszynkę rotacyjną typu pen. Z kolei maszynki cewkowe są tanie i można je łatwo wyregulować, jednak generowany przez nie hałas może uprzykrzać życie tak tatuażyście, jak i jego klientom. Popularne rotarki często się psują, a regulację sprzętu umożliwiają dopiero droższe modele. Nie spieszcie się z decyzją, spokojnie przeanalizujcie wady i zalety wszystkich typów urządzeń. Przed zakupem warto też zasięgnąć o opinie kolegów po fachu. W końcu dokonany wybór wpłynie na komfort waszej pracy, a co za tym idzie – także na jakość wykonywanych tatuaży.